Loading...

داستان شیرین یک موفقیت، تاریخچه کمپانی AKG

داستان شیرین یک موفقیت، تاریخچه کمپانی AKG
AKG با موفقیت‌های چشمگیر بیشتر، توانست یکی از پیشگامان طراحی و عرضه میکروفون و هدفون در بازار جهانی باشد.

AKG یکی از کمپانی‌های فعال در زمینه طراحی، تولید و عرضه انواع هدفون، میکروفون، میکسر و بسیاری از دستگاه‌های موجود در صنعت موسیقی است. این کمپانی توسط دکتر Rudolf Goerike و Ernst Pless در وین تاسیس، و در مدت زمان کوتاهی به یکی از بزرگ‌ترین فعالان در دنیای موسیقی تبدیل شد. امروز نام کمپانی AKG در ذهن بسیاری از افراد کنار عبارت "صدای خارق‌العاده" قرار می‌گیرد.

ای کی جی در سال 1947 آغاز به کار کرد و در عرض چندماه، اولین میکروفون AKG در ایستگاه‌های رادیویی، تئاترها و تالارهای اجرای موسیقی مورد استفاده قرار گرفت. اولین محصولات AKG (محصولات سری DYN) با همکاری 5 کارگر در کارگاه AKG و با نیروی دست تولید و عرضه شدند.

پس از آن در سال 1949، اولین هدفون AKG به بازار عرضه شد و در آغاز دهه پنجاه، AKG چندین محصول جدید را معرفی کرده و به موفقیت قابل توجهی دست پیدا کرد.

این محصولات شامل اولین میکروفون کندانسور جهان با طراحی و کیفیت قابل توجه، یعنی میکروفون D 12 با الگوی قطبی کاردیود و اولین میکروفون خازنی کنترل از راه C 12 با الگوی قطبی چند حالته بودند. یکی از اولین مشتریان میکروفون معروف C 12، خبرگزاری BBC از لندن بود.


توسعه جهانی AKG

همزمان با موفقیت‌ها و توسعه ابعاد کمپانی، AKG با یک شرکت تابعه آلمانی که در سال 1955 تاسیس شده بود، گسترش یافت. با پایان دهه پنجاه، شبکه توزیع جهانی AKG شروع به گسترش کار خود در خارج از کشور و به ویژه در سراسر اروپا کرد.

در دهه شصت، AKG پهنای کس و کار خود را تا کشورهای شرق دور و آمریکای لاتین ادامه داد. AKG تمرکز خود را روی تولید محصولاتی با کیفیت بسیار بالا قرار داد و نتیجه این تلاش مبدل‌های صدا با کیفیت فوق‌العاده بالا بود. به طوری که محصولات این کمپانی در همه گروه‌های محصولات صوتی در راس انتخاب کاربران قرار گرفتند.

بعد گذشت چند سال، AKG اولین میکروفون‌های کاردیود دو جهته (D 202,D 224) را به بازار جهانی معرفی کرد و CMS سیستم‌های میکروفون‌های خازنی ماژولار را گسترش داد.

توسعه جهانی AKG


آغاز دهه هفتاد و نوآوری‌های بیشتر

ای کی جی دهه شصت را در حالی به پایان رساند که به تازگی راه جدیدی به سوی خلاقیت و نوآوری‌های بیشتر پیدا کرده بود. کمپانی ای کی جی، دهه هفتاد را با تولید و عرضه محصول جدید خود با نام BX 20 شروع کرد. BX 20 یک دستگاه تنظیم موزیک قابل حمل برای استودیوها بود. در سال 1972 اداره پست بریتانیا به مناسب پنجاهمین سالگرد تاسیس خبرگزاری BBC، مدل‌های تاریخی و قدیمی میکروفون را در معرض نمایش گذاشت که کاتالوگ محصولات و میکروفون‌های AKG نیز دربین سایر میکروفون‌ها می‌درخشید.

یک سال بعد AKG، مدرک هزارمین ثبت اختراع  خود را گرفت و در همان زمان هدفون K 140 را به بازار معرفی کرد.

این هدفون با مجموعه‌ای از اختراعات و نوآوری‌های AKG نظیر سیستم TS، طراحی دو جهته و قابلیت استفاده از میکروفون در ضبط زنده همراه بود. هدفون K 140 توانست تاییدیه کیفیت بین‌المللی محصولات ای کی جی را دریافت کند. با پایان دهه هفتاد، AKG قراردادهای رسمی همکاری با هنرمندان و موسیقی‌دانانی نظیر فرانک سیناترا، راجر ویتاکر و فالکو را امضا کرد. این کمپانی به عنوان پیشکسوت و رهبر در طراحی و ساخت محصولات محصولات حوزه دیجیتال و فناوری، در سال 1980 بسیاری از میکروفون‌ها و محصولات خود را در المپیک مسکو مورد استفاده قرار داد. پس از آن AKG طراحی و تولید محصولات خلاقانه خود را ادامه داد و محصولاتی نظیر میکروفون پیشرفته کندانسور استریو با دیافراگم بزرگ و دستگاه BX 25 ED دیجیتال/آنالوگ را طراحی کرد.

توسعه جهانی AKG برای هدفون و میکروفون


 همکاری با پروژه فضایی

در سال 1984 این کمپانی تصمیم گرفت فاز جدیدی از توسعه و رشد خود را شروع کند. بنابراین در 1985 شرکت تابعه آمریکایی این کمپانی تاسیس شد و فعالیت خود را آغاز کرد. 4 سال بعد در 1989، AKG تصمیم گرفت به سمت طراحی و تولید محصولات حرفه‌ای تر پیش برود. چرا که گسترش حوزه کاری و فعالیت‌ها، همچنان هدف اصلی AKG بود. به این ترتیب با تمرکز بر هدف جدید، محصولات حرفه‌ای خود را در بریتانیای کبیر، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر عرضه کرد. در آستانه دهه نود، محصولات AKG در پروژه فضایی “Audimir” مورد استفاده قرارگرفت و این موضومع نقطه قوتی برای این کمپانی بود تا انگیزه جدیدی برای طراحی هدفون حرفه‌ای خود داشته باشد. بنابراین نسل جدیدی از هدفون‌ها را با نام عمومی سری K، میکروفون‌های داینامیک حرفه‌ای سری Tri-Power، میکروفون‌های ماژولار سری Blue Line، میکروفون‌ کوچک C 547 و C 621 و همچنین میکروفون خطی C 647 را طراحی و عرضه کرد.


پیوستن به مجموعه هارمن

در سال 1994، مجموعه AKG به بخشی از صنایع بین المللی هارمن تبدیل شد. سال‌های بعد AKG استراتژی طراحی محصولات هوشمند و دیجیتال را پیاده کرد. اولین محصولات این استراتژی، خط تولید میکروفون بی‌سیم AKG بود که برای اولین بار در کنسرت سه خواننده راد استوارت، سیمپلی رد و پیتر گابریل مورد استفاده قرار گرفت.

در 1995، AKG توانست کوچک‌ترین سیستم دیافراگم دوگانه را طراحی کرده و به جهان معرفی کند. این میکروفون که CK 77/C 577 نام داشت اندازه‌ای در حد ناخن انگشت شست داشت که به طور ویژه برای اجرای تئاتر، یا برای اجرای زنده در تلویزیون و فیلم‌ها طراحی شده بود. AKG همچنین سری Performer میکروفون‌های خود را برای موسیقی‌دانان، آهنگسازها، ضبط‌های خانگی و... گسترش داد.

همکاری هارمن و ای کی جی AKG & Harman

این مسیر موفقیت‌آمیز تا پایان دهه نود ادامه پیدا کرد. AKG توانست همچنین محصولات خلاقانه‌ای نظیر سیستم‌های بی‌سیم چند کاناله WMS 60 را ارائه کند. این کمپانی دستاوردهای دیگری نظیر میکروفون‌های سری Hearo و اولین میکروفون الکتروموتور با دیافراگم دوگانه C 4000 B را نیز در کارنامه خود ثبت کرد.

در آغاز هزاره جدید، AKG تصمیم گرفت تمرکز خود را بیشتر روی محصولات اصلی خود قرار دهد. اولین محصول این استراتژی جدید، پیاده‌سازی گروه تحقیق و توسعه در مرکز وین بود. وظیفه این گروه تمرکز جدی روی فناوری‌های دستگاه‌های صوتی حرفه‌ای بود.


شهرتی جدید در هفتادمین سالگرد

در سال 2017، کمپانی AKG هفتادمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. اما ای کی جی به جای نگاه به گذشته پر افتخار خود، به آینده پر هدف و روشن چشم دوخته است. ای کی جی علاوه بر اینکه تمرکز خود را روی توسعه بازارهای جغرافیایی جدید قرار داده است، به فکر ورود به بازارهای جدیدتر با محصولات و نوآوری‌های جدید است. بنابراین در سال 2017 و سال‌های فراتر از آن، همه شاهد معرفی محصولات جدیدتر با نوآوری‌های بیشتر از سوی این کمپانی خواهند بود. با فعالیت‌هایی که تا کنون ازسوی این کمپانی صورت گرفته است، AKG امیدوار است بتواند شهرت و محبوبیت بیشتری در زمینه طراحی و تولید میکروفون و هدفون به دست آورد. از محبوب‌ترین محصولات این کمپانی در سال‌های اخیر هدفون K44 Perception Headphone بوده که به دلیل قابلیت‌های بالا و قیمت مناسب در سراسر جهان فروش قابل توجهی داشته است.


شهرت جهانی AKG

میکروفون‌ها و هدفون‌های این کمپانی وینی، در سراسر جهان در تور و کنسرت‌های خواننده‌های بزرگی نظیر فرانک سیناترا، اریک کلاپتون، پیتر گابریل، استیو واندر، راد استوارت، آناستازیا،  سیمپلی رد و... مورد استفاده قرار گرفته است. اما کاربران حرفه‌ای محصولات ای کی جی در سراسر جهان وجود دارند. ستاره اتریشی فالکو یکی از حرفه‌ای ترین کاربران محصولات ای کی جی محسوب می‌شود. همچنین از جدیدترین فعالیت‌های اینن کمپانی می‌توان به تصمیم سامسونگ برای استفاده از اسپیکرهای AKG در گوشی Galaxy S9 اشاره کرد. اسپیکرهای گوشی اس 9 انقلابی دیگر خواهد بود که موجب پیشرفت هر دو کمپانی سامسونگ و ای کی جی می‌شود.

شهرت جهانی AKG با هدفون ها و میکروفون های تازه


بعضی رویدادهای قابل توجه:

1955: برای اولین جشنواره سالزبورگ پس از پایان جنگ، AKG یک میکروفون اختصاصی یک جهته برای سخنرانی هربرت وون کاراجان طراحی کرد.

1955: هانس هاس از محصولات AKG برای فیلمبرداری زیر آب فیلم "ماجراهای دریای سرخ" استفاده کرد. این  فیلم در جشنواره دوسالانه ونیز ایتالیا برنده جایزه اول شد.

1972: در جشن 70 سالگی BBC از میکروفون‌های تاریخی ای کی جی رونمایی شد و اداره پست بریتانیا، به دلیل استفاده از میکروفون‌های باکیفیت AKG در خبرگزاری BBC گواهی تاییدیه به این کمپانی اعطا کرد.

1991: در پروژه فضایی Audimir از محصولات AKG استفاده شد.

1997: از میکروفون‌های AKG در پروژه قطب شمال و شمال شرق استفاده شد. چرا که این میکروفون‌ها قادر هستند در دماهای بسیار پایین نیز عملکرد خوبی داشته باشند.

1999: صدای انریکو کاروسو با سری Hearo 777s ای کی جی ریمیکس شد.

2003: رمان نویس مشهور دون براون از میکروفون‌های AKG در دو رمان معروف خود نام برده است.

2006: مسئولیت تامین صدای جان جهانی آلمان بر عهده کمپانی AKG قرار گرفت.

2007: AKG همزمان با جشن 60 سالگی خود، برای هدف‌های برتر برنامه‌ریزی کرد.

2008: این کمپانی وینی به دریافت جایزه صادرات اتریش مفتخر شد.

2010: ای کی جی جایزه محصولات برتر در حوزه تکنولوژی را از آلمان دریافت کرد.

2012: دی جی معروف Tiesto برای خط تولید یک هدفون حرفه‌ای جدید، با عملکرد کامل صوتی با AKG همکاری کرد.

2012: AKG در جشن سالگرد 65 سالگی خود، نسخه آزمایشی میکروفون‌های کندانسور C451 و K702 را معرفی کرد.

2014: میکروفون‌های AKG در بسیاری بازی‌های جام جهانی برزیل مورد استفاده قرار گرفت.

2014: هدست حرفه‌ای AV100 از محصولات AKG در حمل و نقل هوایی مورد استفاده قرار گرفت.

2014: جایزه معتبر TEC برای هدفون‌های استودیو K712 Pro به AKG اعطا شد.

2015: جایزه معتبر TEC برای هدست K812 به AKG اعطا شد.

2018: استفاده از اسپیکرهای AKG در پرچمدار سامسونگ Galaxy S9

بازخوردها
    ارسال نظر
    سبد خرید شما