Loading...

Bixby، دستیار صوتی هوشمند سامسونگ شکست یا پیروزی؟

Bixby، دستیار صوتی هوشمند سامسونگ شکست یا پیروزی؟
سامسونگ مرتبا بیانیه‌های عملکرد دستیار صوتی خود را منتشر می‌کند. آیا این تکنولوژی جایگاه واقعی بین کاربران یافته است؟

دستیار صوتی Bixby سامسونگ

اسپیکرهای هوشمند که ضمن پخش موزیک، امکانات و قابلیت‌های دیگری هم در اختیار کاربران قرار می‌دهند یکی از جالب توجه‌ترین ره‌آرودهای تکنولوژی برای کاربران هستند. این اسپیکرها که در قالب یک دستیار صوتی قابلیت یادآوری موارد خاص، اعلام شرایط آب و هوا یا ترافیک و امکان جستجوی صوتی در گوگل را فراهم می‌کنند، پا را از حد خود فراتر گذاشته و بی‌شباهت به ربات کوچک خانگی نیستند. به همین دلیل کمپانی‌های مختلفی نظیر گوگل، آمازون و شیائومی دست به طراحی و تولید بلندگوهای هوشمند زده‌اند. این دستیاران صوتی که با استفاده از فرمان صوتی فعال می‌شوند، به خوبی از عهده برآورده کردن خواسته‌های کاربران برآمده‌‎اند. در یک مقایسه کلی می‌توان گفت Google Assistant یا دستیار گوگل نسبت به سایر رقبا جایگاه بهتری میان کاربران پیدا کرده است.

در این میان سامسونگ نیز بی کار ننشسته و دست به طراحی اسپیکر هوشمند خود با نام بیکسبی زده است. گرچه اقدامات سامسونگ برای عرضه این دستیار صوتی نسبت به سایر رقبا کمی دیر انجام گرفته است اما کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه معتقد هستند، عملکرد مناسب ذستیار صوتی هوشمند سامسونگ می‌تواند این دیرکرد را جبران کند.

samsung bixby دستیار صوتی هوشمند سامسونگ

طی چند وقتی که از رونمایی و استفاده بیکسبی گذشته، کاربران جز در مناطق آفریقای جنوبی استقبال چشمگیری از آن نداشته‌اند و همچنان استفاده از دستیار صوتی گوگل را ترجیح می‌دهند. 

به هرحال دستیار صوتی سامسونگ، نظیر دستیار صوتی گوگل، آمازون و شیائومی ویژگی‌های مشخصی دارد. برای مثال امکان برقراری تماس با استفاده از قابلیت اتصال بلوتوثی به گوشی هوشمند، ارتباط با سایر دستگاه‌های سامسونگ که در حوزه خانه هوشمند طراحی و تولید شده‌اند، بررسی شرایط آب و هوایی از طریق سوال پرسیدن از بیکسبی هنگامی که به وای فای متصل است و مدیریت موزیک‌ها با فرمان‌های صوتی از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی هستند که انتظار می‌رود به طور معمول در این بلندگو وجود داشته باشد.

اما یکی از قابلیت‌هایی که به نظر می‌رسد سامونگ در اسپیکر بیکسبی به کار گرفته باشد، امکان محدود کردن فرمان‌های صوتی است. سامسونگ برای راحتی کاربران این بلندگو را به قابلیتی مجهز کرده تا افراد بتوانند صدای خود را به بلندگو بشناسانند. به این ترتیب برای اجرای فرمان‌های صوتی، افراد دیگر نمی‌توانند به بلندگوی Bixby دستوراتی را صادر کنند و فقط یک شخص قادر به انجام این کار خواهد بود.

نظیر اسپیکر هوشمند گوگل هوم، کاربران می‌توانند در هر لحظه چند اسپیکر بیکسبی را به یکدیگر متصل کنند تا صدای موزیک در همه جای خانه پخش شود. همچنین امکان تنظیم یکپارچه و مستقل صدا برای هریک از این بلندگوها وجود دارد.

bixby smart assistant دستیار صوتی هوشمند سامسونگ

سامسونگ همچنین در حال توسعه قابلیتی است که از طریق آن کاربران بتوانند جهت پخش صدا را انتخاب کنند. به این ترتیب افراد می‌توانند متناسب با کاربری خود، صدا را در جهت چپ یا راست تنظیم کنند. در صورتی که جهت خاصی برای پخش صدا در نظر گرفته نشود، اسپیکر هوشمند سامسونگ به صورت خودکار جهت مناسب را تشخیص خواهد داد.

یکی از وعده‌هایی که سامسونگ برای توسعه این اسپیکر داده، افزایش تعداد دستورات صوتی دستیار هوشمند Bixby است. در نتیجه کاربر می‌تواند با استفاده از دستورات تعریف شده برای آن، بسیاری از بخش‌های گوشی هوشمند خود را کنترل کند.بنابراین احتمال می‌رود بیکسبی بتواند گوگل اسیستنت را در این زمینه شکست دهد. چرا که دستیار شخصی گوگل، بیشتر شامل دستورات صوتی عمومی است.

با وجود تغییرات و بهبودهای مختلف در دستیار صوتی بیکسبی، سامسونگ همچنان در حال کار روی آن است تا بتواند بیکسبی را به دستیاری هوشمند و واقعی برای کاربران تبدیل کند. انتطار می‌رود این دستیار صوتی در پرچم‌دارهای بعدی سامسونگ از سرعت، درک عمیق‌تر و فهم وسیع‌تری بهره بره باشد. اما در صورتی که سامسونگ باز هم برای عرضه آن به بازار عجله به خرج نداده و بیشتر روی اکوسیستم آن تمرکز کند تا در پرچم داران پس از نوت 9 و گلکسی S9 کیفیت بهتری از این دستیار عرضه شود. گرچه در حال حاضر نیز با وجود نواقص و کمبودهای متعدد، بیکسبی کنار اسپیکر AKG گوشی S9 کارایی و صدای خروجی بسیار خوبی ارائه کرده است.

بازخوردها
    ارسال نظر
    سبد خرید شما