Loading...

راهنمای خرید سیستم PA (قسمت دوم - آمپلی فایر)

راهنمای خرید سیستم PA (قسمت دوم - آمپلی فایر)
در قسمت دوم این گزارش، به راهنمای خرید آمپلی فایر سیستم PA پرداخته‌ و انتخاب آمپلی فایر سازگار با نیاز سیستم را مطرح می‌کنیم.

سیستم PA و آمپلی فایر سیستم PA

در قسمت اول راهنمای خرید سیستم PA به معرفی انواع این سیستم‌ها پرداختیم و با بررسی گروه‌های مختلف این سیستم، متوجه شدیم بهترین نوع این سیستم‌ها برای آماتورها، یا کاربرانی که نمی‌خواهند خیلی درگیر انتخاب سیستم PA باشند، دستگاه‌های آماده هستند که فروشندگان از پیش آن‌ها را با هم هماهنگ کرده‌اند. همچنین گفتیم، برای گروه‌های موسیقی دو نفره کوچک یا فعالیت‌های انفرادی استفاده از سیستم PA قابل حمل بهتر است.

در این بخش از راهنمای خرید سیستم PA، درباره انواع پاور آمپلی فایرها صحبت خواهیم کرد تا در صورتی که قصد دارید خودتان پاور آمپلی فایر را به مجموعه دستگاه‌هایتان اضافه کنید، بتوانید انتخاب صحیحی داشته باشید. چرا که انتخاب درست آمپلی فایر باعث می‌شود، بدون آسیب دیدن صدا یا کاهش کیفیت آن بتوانید خروجی پرقدرت، غنی و گوش نوازی داشته باشید.


نکات مهم برای خرید آمپلی فایر

 

برای خریدن آمپلی فایر، نظیر هر دستگاه دیگری در ابتدا باید از خود بپرسید "من چقدر به این دستگاه نیاز دارم؟" با بررسی دقیق پاسخ این سوال، می‌توانید ضمن درک نیازمندی‌هایتان تا حد زیادی بفهمید دستگاه مورد نیاز شما چه نوع دستگاهی باید باشد.

وظیفه دقیق یک آمپلی فایر، تقویت سیگنال‌های ضعیف و سطح پایین خروجی از میکسر و انتشار آن از طریق اسپیکر است. واحد اندازه‌گیری قدرت آمپلی فایرها با وات است. بنابراین در صورتی که جدول مشخصات چند دستگاه آمپلی فایر را کنار هم قرار دهید، درک توان آن‌ها از روی میزان قدرتشان کار ساده‌ای خواهد بود.

آمپلی فایر برای تقویت صدا

برای انتخاب یک آمپلی فایر مناسب، باید گزینه‌های متعددی را بررسی کنید. یکی از مهم‌ترین این متغیرها، محیطی است که می‌خواهید آمپلی فایر را در آن قرار دهید. برای مثال ابعاد دقیق اتاق (مساحت و ابعاد فضای مورد نظر را چک کنید)، فضای باز یا بسته (استفاده از آمپلی فایر در یک محیط باز نسبت به محیط مسقف تفاوت بسیار زیادی دارد)، آکوستیک و سایر دستگاه‌های متصل شونده به آمپلی فایر مواردی هستند که هنگام خرید یک تقویت کننده صدا باید مورد توجه باشند.

علی رغم اینکه موارد بالا به سادگی قابل بررسی هستند، گاهی با مسائلی مواجه خواهید شد که انتخاب را برای شما کمی سخت و پیچیده خواهند کرد. نظیر میزان کارایی اسپیکرها و توان خروجی آن‌ها یکی از موارد بسیار مهم و تاثیر گذار در خروجی آمپلی فایر است. بنابراین علاوه بر توجه به محیط باید به سایر دستگاه‌هایی که همزمان با امپلی فایر فعال هستند، توجه کنید.


بررسی توان آمپلی فایر

 

از دیگر نکاتی که نباید فراموش کنید، بررسی توان مورد نیاز دستگاه برای رسیدن به نقطه اوج (پیک) صدا بدون دیستورشن یا کاهش کیفیت صدا است.

با توجه به موارد ذکر شده، اگر یک گروه موسیقی راک بخواهند با اسپیکرهای دارای توان متوسط برنامه‌ای در باشگاهی معمولی و متوسط اجرا کنند، حداقل به 1500 وات توان روی آمپلی فایر نیاز دارند. در حالی که یک گروه پاپ یا جاز به توانی در حدود 250 تا 750 وات نیاز خواهند داشت و برای اجرای یک موسیقی محلی ساده این میزان می‌تواند تا 60 وات کاهش پیدا کند.

به عبارت دیگر می‌توان گفت، علاوه بر محیط و دستگاه‌های متصل شونده، نوع کاربری شما و نوع صدای خروجی نیز از دیگر عوامل موثر در انتخاب آمپلی فایر است.

در صورتی که از نظر بودجه با محدودیت خاصی رو به رو نیستید، بهتر است آمپلی فایری با توان بالا تهیه کنید. در این صورت هنگام استفاده از اسپیکرها احتمال مواجه شدن با اعوجاج و دیستورشن بسیار کم خواهد بود.

آمپلی فایر و تثویت کننده صدا

اگر تجربه خرید بلندگو و باند را داشته باشید، حتما هنگام خرید اسپیکر با وات‌ها و توان‌های خروجی متفاوتی رو به رو شده‌اید. به طور کلی باید آمپلی فایر و اسپیکر مورد استفاده شما، از نظر توان و قدرت خروجی با هم هماهنگی و سازگاری کافی داشته باشند تا احتمال خش و دیستورت صدا کاهش پیدا کند و صدایی تمیز، شفاف، غنی و صد البته قدرتمند به گوش کاربران برسد.

به یاد داشته باشید، تقویت کننده استریو دارای دو کانال Left و Right است که هریک قادر به لود و بارگذاری اسپیکرهای متصل به مسیر خود هستند. بنابراین در صورتی که آمپلی فایر شما در هر کانال، توانی برابر با 500 وات داشته باشد، یک جفت اسپیکر با توان خروجی 250 وات انتخاب مناسبی خواهد بود. چرا که در صورت بیشتر بودن توان خروجی اسپیکر نسبت به توان خروجی آمپلی فایر، فشار بسیار زیادی به آمپلی فایر وارد شده و احتمال سوختن یا آسیب دیدن این دستگاه گران قیمت افزایش پیدا می‌کند.

به یاد داشته باشید نحوه درج توان خروجی آمپلی فایر براساس یکی از کانال‌های خروجی آن است. برای مثال وقتی یک آمپلی فایر در هر خروجی خود، توانی برابر با 450 وات داشته باشد، در میزان خروجی آن 2x450 ثبت می‌شود. این به آن معناست که آمپلی فایر مورد نظر دارای دو کانال است که هریک از کانال‌ها خروجی برابر با 450 وات دارند.

بعضی آمپلی فایرها قابلیتی به نام Bridge یا Mono و یا Bridge Mono دارند که موجب می‌شود خروجی آمپلی فایر روی دو کانال با هم ترکیب شده و خروجی بالاتری برای شما فراهم شود. در این حالت کاربران می‌توانند خروجی بیشتری از تقویت کننده دریافت کنند.


اهم چیست؟

 

یکی از ویژگی‌هایی که هنگام خرید آمپلی فایر باید به آن توجه کنید، میزان اهم دستگاه است. اهم یک واحد اندازه‌گیری برای سنجش مقاومت یا امپدانس دستگاه است.

برای درک بهتر امپدانس، یک شلنگ آب نازک را تصور کنید. با باز کردن شیر آب، جریان نازک و کمی از آب در شلنگ برقرار خواهد شد و در صورتی که آب با جریان و شدت بیشتری بخواهید باید شیر آب را بیشتر باز کنید تا فشار خروجی آب بیشتر شود. این مثال در داستان فهم امپدانس تعمیم پیدا می‌کند. بنابراین جریان آب همان امپدانس است و برای افزایش میزان جریان الکتریسیته، باید ولتاژ را بالا ببرید. ولتاژ نیز نقش شیر آب را بازی می‌کند. با افزایش ولتاژ میزان امپدانس بالا خواهد رفت.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه کنید، این است که بازه امپدانس آمپلی فایر با امپدانس اسپیکرها هماهنگی داشته باشد. در صورتی که اسپیکر و آمپلی فایر شما در یک بازه نیستند و با هم سازگاری کافی ندارند، نیازی به تعویض هیچ یک از دستگاه‌ها نیست. برای هماهنگ کردن اسپیکر و آمپلی فایر در این حالت می‌توانید با تغییرات جزیی در سیم‌کشی اسپیکرها به صورت سری یا موازی، امپدانس آن‌ها را با دستگاه تقویت کننده خود سازگار کنید.

دستگاه تقویت کننده صدا آمپلی فایر

اما بهترین حالت برای سازگاری دستگاه‌ها همین است که از ابتدای تهیه آن‌ها، امپدانس‌ دستگاه‌ها را بررسی کنید. به ویژه اگر قصد تغییر، ارتقا و گسترش سیستم خود را نداشته باشید.

اکثر آمپلی فایرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با اسپیکرهای دارای 4 یا 8 اهم سازگاری داشته باشند. بعضی از تقویت کننده‌ها تا 16 هم را نیز پشتیبانی می‌کنند.

یکی دیگر از مواردی که هنگام کار با آمپلی فایرها باید به آن توجه داشته باشید، این است که هرچه میزان اهم اسپیکر بیشتر باشد توان خروجی آمپلی فایر کاهش پیدا خواهد کرد. برای مثال روی تقویت کننده کراون XLS1002 با اتصال اسپیکر 4 اهمی، خروجی 350 وات خواهید داشت و با بلندگوهای 8 اهمی، خروجی حدود 215 وات است.

بنابراین هنگام تهیه آمپلی فایر و اسپیکر، این موارد را با کارشناس فروش محصول بررسی کنید تا پس از خرید دستگاه‌ها مشکلی در استفاده از آن‌ها نداشته باشید. در قسمت بعدی این گزارش، به راهنمای خرید میکسر سیستم PA می‌پردازیم.

بازخوردها
    ارسال نظر
    سبد خرید شما