Loading...

راهنمای جامع خرید میکسر

راهنمای جامع خرید میکسر
بررسی انواع میکسر، در نظر گرفتن نکات مهم مربوط به آن پیش از خرید میکسر، باعث می‌شود خریدی آگاهانه‌تر را تجربه کنید.

راهنمای خرید میکسر صدا

میکسرها از سری دستگاه‌هایی هستند که در ضبط صدای باکیفیت، نقش اساسی و مهمی ایفا می‌کنند. از این دستگاه‌ها می‌توان در همه مکان‌هایی که به ضبط صدا نیاز است استفاده کرد. بنابراین برخلاف تصور بسیاری از افراد، این دستگاه‌ها فقط مختص استودیوهای ضبط حرفه‌ای صدا نیستند.

میکسرها در خانه، استودیو، تالارها و سالن‌های بزرگ یا کوچک قابل استفاده هستند و کاربران می‌توانند با وجود این دستگاه‌ها، سیگنال‌های صوتی را با کیفیت بسیار بالایی ثبت کنند. برای آشنایی با دسته‌بندی مختلف میکسرها، مقاله انواع میکسرها را مطالعه کنید.


وظیفه میکسر یا Audio Mixer چیست؟

در اصلی‌ترین و پا‌یه‌ترین مفهوم می‌توان گفت این دستگاه وظیفه ترکیب و پردازش سیگنال‌های صوتی را بر عهده دارد. میکسرها پس از ترکیب و پردازش صوت، آن را به هر جا که نیاز باشد هدایت می‌کنند. امروزه بسیاری از دستگاه‌های مختلف قادر هستند بخشی از وظایف و عملکردهای میکسرها را انجام دهند. برای مثال بسیاری از کاربران می‌توانند روی تبلت یا گوشی هوشمند خود برخی ترکیب و پردازش‌های مربوط به میکسرها را انجام دهند. البته لازم به ذکر است برای این منظور باید برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های ویژه‌ای را روی گوشی هوشمند خود نصب کنند.

اما برای بسیاری از کاربران حرفه‌ای نظیر نوازندگان، موزیسین‌ها و صاحبان استودیو یا در ضبط‌های خانگی هیچ دستگاه و برنامه‌ای نمی‌تواند جای دستگیره‌ها، کلیدها و فیدرهای یک میکسر واقعی را بگیرد. اگر شما هم جز افرادی هستید که قصد خرید میکسر دارید، این مقاله را از دست ندهید. ما در این گزارش راهنمای جامعی برای خرید میکسر به شما ارائه خواهیم کرد.

اگر حین مطالعه این مطلب، با اصلاحاتی روبه‌رو شدید که با معنای آن آشنایی ندارید، واژه‌نامه آشنایی با اصطلاحات مربوط به میکسر به شما در فهم موضوع کمک خواهد کرد.

در یک نگاه کلی موارد زیر باید پیش از خرید میکسر بررسی شوند.

راهنمای خرید میکسر


1. بودجه خود را در نظر بگیرید

پیش از آنکه به نوع کاربری خود و دستگاه میکسر متناسب با آن فکر کنید، باید نگاهی به کیف پول خود بندازید. قبل از هر اقدامی برای خرید میکسر بودجه خود را بررسی کنید و سقف توانایی مالی خود، برای پرداخت هزینه‌های خرید میکسر را تعیین کنید. با مشخص کردن توان مالی، بسیاری از نمونه‌های میکسر صرفا به دلیل قیمت بالای آن‌ها به سادگی از دایره میکسرهای انتخابی شما خارج خواهند شد.


2. نوع کاربری خود را تعیین کنید

پس از تعیین بودجه، مهم‌ترین قدم برای خرید میکسر مشخص کردن نوع کاربری است. بهتر است به این سوال پاسخ دهید که قصد شما از خرید میکسر، ضبط صدا بوده یا اجراهای زنده؟ در صورتی که هر دو مورد برای شما به یک اندازه مهم است، باید میکسری انتخاب کنید که از هر دو نظر قابلیت‌ها و توانمندی‌های قابل توجهی داشته باشد.

راهنمای خرید میکسر صدا و پاور میکسر صدا

اما در صورتی که "ضبط صدا" اولویت اول شماست، باید دنبال میکسری باشید که بتواند به خوبی صدای میکروفون را تقویت کند. همچنین میکسر مورد نظر شما باید قابلیت اتصال به پردازنده‌های خارجی را داشته باشد تا برای ضبط و پردازش صدا محدودیتی نداشته باشید.

همچنین در صورتی که هدف شما از تهیه میکسر، پشتیبانی از پخش و اجرای زنده باشد، باید مطمئن شوید میکسر مورد نظر با صدای سیستم صوتی شما سازگار است یا خیر؟ علاوه براین، میکسر مناسب شما دستگاهی است که قادر باشد درگاه‌ها و اتصالات کافی در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید به راحتی ورودی‌ها و خروجی‌های کافی را تامین کنید.


3. ورودی، خروجی و کانال‌ها را بررسی کنید

سوال بعدی که باید به آن پاسخ دهید این است که چه تعداد میکروفون را می‌خواهید به این میکسر وصل کنید؟ پاسخ به این سوال باعث می‌شود به سادگی متوجه شوید چه تعداد خروجی برای اتصال میکروفون روی میکسر صدا نیاز خواهید داشت. اگر شما قصد استفاده از میکروفون‌های کندانسور را دارید، به میکسر صدایی نیاز دارید که بتواند فانتوم پاور را برای این میکروفون‌ها تامین کند. در صورتی که باند مورد استفاده شما دارای صفحه کلید استریو باشد، میکسر نیز باید بتواند کانال‌های استریو کافی را برای آن‌ فراهم کند.

همچنین اگر قصد اتصال گیتار به میکسر را داشته باشید، باید میکسری انتخاب کنید که ورودی‌ها و خروجی‌های کافی برای شما فراهم کند.


4. به کنترل‌کننده‌های سطح Bus و هدایت سیگنال‌ها دقت کنید

این بخش عملکرد حساس و اهمیت بالایی دارد. اگر شما قصد استفاده از دستگاه‌های مختلفی نظیر مانیتورها، هدفون‌ها، افکت‌های خارجی و سایر دستگاه‌ها را دارید، بهتر است میکسری را انتخاب کنید که بتواند سیگنال‌های صوتی را به خوبی هدایت کرده و انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد.

بررسی ورودی و خروجی ها برای خرید میکسر و پاور میکسر


5. توانمندی‌های EQ یا اکولایزر را دست کم نگیرید

به طور کل ضبط در استودیو نیاز به تنظیم دقیق صدا دارد تا بتوانید صدای مطلوب خود را پیدا کنید. به همین دلیل قابلیت‌های موجود در این بخش را به خوبی بررسی کنید. چرا که برای انجام ساده‌ترین تنظیم‌های صدای زنده، باس موجود در صدا و میکس آن‌ها به طوری که صدای مورد نظر شما فراهم شود، به تنظیم‌کننده‌های چندگانه پارامتریک نیاز خواهید داشت که همه این موارد بستگی به توانمندی‌های Equalizer دستگاه میکسر مورد نظر دارد. بنابراین نیازهای خود را کاملا شفاف بررسی کنید تا بتوانید دستگاه مناسبی برای خود تهیه کنید.


6. افکت‌ها و دیگر پردازنده‌های صوتی را فراموش نکنید

اگر جز افرادی هستید که برای تولید صدای مورد نظر خود از تقویت‌کننده‌های میکروفون، پدا‌ل‌های افکت صدا و سایر ابزارهای خارجی تنظیم‌کننده صدا استفاده می‌کنید، پس طبیعتا افکت‌های داخلی میکسر و پردازشگرهای صدا اهمیت کمتری برای شما خواهند داشت. اما در نظر داشته باشید یک میکسر با افکت‌های داخلی و پردازش صدا برای حمل به مکان‌های مختلف یا هنگام اجرای زنده کاربردی‌تر هستند.

راهنمای خرید میکسر و پاور میکسر


جمع‌بندی

طبق موارد گفته شده تا کنون باید نسبت به میکسر مناسب خود ایده‌ها و پیشنهادهای مختلفی در ذهنتان داشته باشید. با بررسی دقیق همه مواردی که گفته شد و به دست آوردن اطلاعات درباره هریک از این موارد، می‌توانید در نهایت با اطمینان کافی میکسر مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید. یک خرید آگاهانه احتمال پشیمانی کمتری برای شما به همراه خواهد داشت.

بازخوردها
    ارسال نظر
    سبد خرید شما