Loading...

معرفی انواع میکسر

معرفی انواع میکسر
میکسرها انواع و ویژگی‌های مختلفی دارند. بنابراین آشنایی با هریک از انواع میکسر برای فعالان این حوزه ضروری خواهد بود.

انواع میکسر

میکسرها و ترکیب کننده‌های صدا انواع مختلف و کاربردهای متنوعی دارند. گرچه این تنوع باعث می‌شود هنگام خرید این دستگاه، انتخاب‌های زیادی پیش روی شما باشد، اما از طرفی موجب سردرگمی شده و باعث می‌شود در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین میکسر برای خود دچار تردید شوید.

بنابراین راه خلاصی از این سردرگمی، آشنایی کلی با انواع میکسرها خواهد بود که دید بهتری به شما می‌دهد. در این مقاله با انواع مختلف میکسرها آشنا می‌شوید.

اگر حین مطالعه این مطلب، با اصلاحاتی روبه‌رو شدید که با معنای آن آشنایی ندارید، واژه‌نامه آشنایی با اصطلاحات مربوط به میکسرها به شما در فهم موضوع کمک خواهد کرد. در یک نگاه کلی میکسرها پنج دسته هستند:

معرفی انواع میکسر

میکسرهای آنالوگ تقریبا قدمتی برابر با دستگاه‌های ضبط کننده‌ صدا و سیستم‌های PA دارند. از دهه 1990 میکسرهای دیجیتال به دنیای موسیقی حرفه‌ای وارد شدند و به سرعت طرفداران خاص خود را پیدا کردند. از زمان ورود این نوع میکسرها به صنعت موزیک، کم کم قابلیت‎ها و عملکردهای میکسرهای دیجیتال افزایش پیدا کرد. در اوایل قرن بیستم، میکسر صدا مبتنی بر نرم‌افزار به یک واقعیت تبدیل شد. بنابراین سخت‌افزارهای مربوط به این نوع از میکسرها نیز به سرعت توسعه یافته و ارتقا پیدا کردند. در ادامه نگاهی کوتاه به نقاط قوت و ضعف هریک از این دستگاه‌ها خواهیم داشت.


1. میکسرهای صدای آنالوگ

به اعتقاد بسیاری از کاربران، این سری از میکسرهای صدا کاربری آسان‌تری دارند. به طوری که حتی با روی کار آمدن میکسرهای دیجیتالی، این دستگاه‌ها باز هم محبوبیت و جایگاه خود را حفظ کردند. دلیل پابرجا ماندن میکسرهای آنالوگ، هزینه پایین و سهولت استفاده از آن‌ها است. با توجه به اینکه برای استفاده از این میکسرها با دستگیره‌های فیزیکی، فیدرها و سوییچ‌ها سروکار خواهید داشت، تجربه بصری‌تر و ملموس‌تری نسبت به دستگاه‌های میکسر دیجیتالی برای شما فراهم خواهند کرد. و بسیار از افراد معتقد هستند هنگام استفاده از میکسرهای آنالوگ در یک نگاه می‌توانند کلید یا سوییچ مورد استفاده خود را پیدا کنند. در حالی که در میکسرهای دیجیتال، کلیدهای کمتر و تنظیمات پیچیده‌تری دارند.

اما این میکسرها نسبت به انواع دیجیتالی، مسیرها، ورودی و خروجی‌های ثابتی دارد که انتخاب‌های شما را برای تغییر و پردازش صدا محدود می‌کند. این میکسرها اگر بسیار حرفه‌ای باشند، ابعاد بزرگ و قیمت‌های بالایی خواهند داشت. همچنین حمل و نگهداری از آن‌ها نسبت به میکسرهای دیجیتالی هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت.

انواع میکسرهای صدای آنالوگ analog audio mixer

هر دو نوع میکسرهای آنالوگ و دیجیتال، قادر هستند صدا را با کیفیت بسیار بالایی منتقل کنند. کیفیت طراحی مدارهای الکترونیکی آن‌ها، به ویژه پری امپ‌ها یا تقویت‌کننده‌های میکروفون، و مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) در میکسرهای دیجیتالی، بیشترین تاثیر را روی کیفیت صدای خروجی این دستگاه‌ها دارند.

بیشتر مهندسین صدا بر این باور هستند که میکروفون‌ها و بلندگو‌ها به نسبت درجه بزرگی و کارایی‌شان، اعوجاج مختلفی را روی صدا ایجاد کرده و بزرگ‌ترین مانع برای حفظ صدای واقعی هستند. اما تقویت‌کننده‌های میکروفون با طراحی خوب، تاثیر زیادی در کیفیت صدای خروجی میکروفون دارند. همچنین کیفیت بالای مدارها و پورت‌ها در قسمت gain میکسر آنالوگ، به علاوه هدایت صحیح سیگنال‌ها، می‌تواند صداهای اضافه‌ای که به ناچار در میکسرهای آنالوگ به وجود می‌آید را از بین ببرد.


2. میکسرهای صدای دیجیتال

این میکسرها برای تغییرات ناگهانی در هدایت سیگنال، انعطاف‌پذیری و گستردگی سیگنال‌های داینامیک و به کارگیری امکانات مختلف برای ایجاد افکت‌های شگفت‌انگیز، عملکرد خوبی دارند. حتی با کمترین استعداد، هر کاربری می‌تواند تنها با لمس یک کلید روی میکسر دیجیتال، تنظیمات از پیش برنامه‌ریزی شده برای هدایت سیگنال و افکت‌ها را اجرا کند.

بعضی بردهای دیجیتال با پلاگین‌های نرم‌افزاری برای شکل‌دهی به صدا سازگار هستند. این پلاگین‌ها می‌توانند حتی پیش از شروع به پردازش صدا، بخشی از صداهای مزاحم، نظیر صدای باد، همهمه و... را حذف کرده یا از ضبط چنین اصواتی جلوگیری کنند.

یکی از بزرگ‌ترین و کارآمدترین قابلیت میکسرهای دیجیتال، توانایی آن‌ها در ذخیره کردن و فراخوانی مجدد یک میکس روی حافظه داخلی این دستگاه‌ها است. پیش از وجود چنین قابلیتی، بسیاری از کاربران برای ذخیره میکس‌های خود از حافظه‌های جانبی نظیر USB استفاده می‌کردند. اما این ویژگی، باعث شده علاوه بر دسترسی آسان به میکس‌ها و افزایش کیفیت میکس، چک کردن مجدد صداها وقت کمتری از شما بگیرد.

انواع میکسر صدای نرم‌افزاری

بعضی از میکسرهای دیجیتال، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که بتوانید میکس‌های مورد نظر خود را از قبل، روی کامپیوتر و لپ‌تاپ برنامه‌ریزی و تنظیم کنید. به این ترتیب هنگام نیاز به آن‌ها کافی است میکس‌ها را از محل ذخیره فراخوانی کنید.

با وجود پیچیدگی‌هایی که در تنظیمات میکسرهای دیجیتالی وجود دارد، میکسرهای دیجیتالی دستگاه‌های انعطاف‌پذیری هستند. بنابراین نظیر هر دستگاه پیچیده‎ دیگری یادگیری همه تنظیمات و عملکردهای میکسرهای دیجیتالی ضروری نیست و شما می‌توانید با استفاده از قابلیت ذخیره‌سازی تنظیمات و پیکربندی‌های موردنیاز خود، در زمان نیاز به راحتی آن را فراخوانی کرده و پیچیدگی‌های این دستگاه‌ها را از سر راه خود بردارید.

بی‌شک یکی از دغدغه‌های شما به عنوان اپراتور میکسرهای دیجیتالی، یادگیری سریع تنظیمات برای دسترسی به قابلیت‌های این دستگاه است. مکالمه با سایر کاربران این میکسرها، پیوستن به انجمن‌های حرفه‌ای صوتی، خواندن بررسی‌ها و چک کردن نسخه‌های آموزشی و نمایشی به شما کمک خواهد کرد تا راحت‌تر با این دستگاه‌ها کار کنید.


3. میکسر صدای نرم‌افزاری

این سری از میکسرها نظیر هر میکسر دیگری دارای یک بخش سخت‌افزاری است. اما کاربران عملا با این قسمت از میکسر سر و کار نخواهند داشت. بلکه همه تنظیمات خود را روی قسمت نرم‌افزاری میکسر انجام خواهند داشت. هر میکسر نرم‌افزاری، نرم‌افزار منحصر به فرد خود را دارد و نقطه رقابت کمپانی‌ها، در طراحی نرم‌افزار میکسری با قابلیت‌ها و محیط کاربر پسند بهتر است.

بنابراین کنار تهیه بخش سخت‌افزاری میکسر، یک لپ‌تاپ مناسب و نرم‌افزار میکسر صدا ابزار کار اصلی این دستگاه‌ها است و باعث می‌شوند شما بدون نیاز به فضای بزرگ و هزینه بالا، بتوانید به استانداردهای میکسرهای آنالوگ و دیجیتال دست پیدا کنید. نرم‌افزار تولید موسیقی و صدا قادر است از طریق پردازش سیگنال و هدایت آن، کارایی‌های یک میکسر فیزیکی را برای شما فراهم کند.

امروزه اپلیکیشن‌های متنوعی برای ترکیب و میکس صدا وجود دارد که این قابلیت را برای شما فراهم می‌کند تا با استفاده از تلفن هوشمند و تبلت IOS یا Android به سادگی ترکیب‌ها و میکس‌های اولیه را انجام دهید. این میکسرها به راحتی قابلیت ترکیب مجازی صدا را فراهم می‌کنند.

انواع میکسرهای صدای دیجیتال audio digital mixer

نرم‌افزارهای ترکیب و میکس صدا اجازه می‌دهند شما به آسانی ابزارهای مجازی، لوپ‌های درام و هر وسیله مورد نیاز دیگر را با هم ترکیب کنید. اغلب نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های میکسر از عملکردهای و قابلیت‌های MIDI های پیشرفته پشتیبانی می‌کنند. بنابراین تنها با استفاده از یک کامپیوتر می‌توانید دنیای عظیمی از قابلیت‌ها و امکانات میدی کنترلرها را برای تولید و تنظیم موزیک دلخواه خود مورد استفاده قرار دهید.

همانطور که درباره میکسرهای دیجیتالی گفته شد، پیشنهاد می‌کنیم با سایر کاربران این میکسرها مکالمه کنید، به انجمن‌های حرفه‌ای صوتی بپیوندید، بررسی‌های مختلف این نوع از میکسرها را بخوانید و نسخه‌های آموزشی و نمایشی را چک کنید. همه این موارد به شما کمک خواهد کرد تا راحت‌تر با میکسرهای نرم‌افزاری کار کنید.


4. پاور میکسرهای صدا

اگر به دنبال میکسری برای اجرای زنده هستید و اسپیکر اصلی و مانیتور شما به آمپلی فایر مجهز نیستند، power mixer انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. چرا که این میکسرها، نیازی به حمل و راه‌اندازی جداگانه آمپلی فایرها ندارند و در طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها و تنظیمات در دسترس هستند.

پاورمیکسرها می‌توانند خروجی‌های صدا را در شرایط ساده یا پیچیده‌ کنترل و مدیریت کنند. نظیر سیگنال‌های ساده یک گیتار با یکی دو میکروفون یا سیستم کامل صوتی با مجموعه‌ای از میکروفون‌ها، مانیتورها، بلندگوها و سایر ابزارهای الکتریکی به خوبی مدیریت کنند.

پاور میکسرها غالبا همه توانمندی‌های و قابلیت‌های میکسرها نظیر کانال‌ها و هدایت سیگنال‌ها، اکولایزرها، پردازشگرهای افکت‌ها و... را برای شما فراهم می‌کنند.

انواع میکسرهای دی جی

مانند خرید یک میکسر، برای تهیه پاور میکسرها هم باید تعداد ورودی و خروجی روی میکسر به علاوه توان مورد نیاز اسپیکرهای مانیتور و اصلی را در نظر بگیرید. از آنجایی که همه فعالان انفرادی یا گروهی در زمینه موسیقی باید خودشان مهندسی صدا را در محیط اجرا و ضبط بررسی و مدیریت کنند، استفاده از دستگاه‌هایی که کاربری و تنظیمات آسانی داشته باشد اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به همین دلیل سیستم‌های PA به بازار عرضه شدند که همه امکانات نظیر اسپیکرها، آمپلی فایرها و میکسرها را در یک مجموعه قابل حمل فراهم کرده‌اند.


5. میکسرهای صدای دی جی

این دستگاه‌ها قابلیت پخش چندگانه و پخش CDها را دارند. دی جی‌ها به مجموعه‌ای منحصر به فرد نیاز دارند که توسط آن بتوانند موسیقی مورد نظر خود را به صورت یکپارچه و گوش نواز تولید کنند. به همین دلیل میکسرهای DJ به صورت خاص پیکربندی شده‌اند تا با ارائه قابلیت‌های مورد انتظار دی جی‌ها با ورودی‌های مناسب و امکان ادغام با سیستم PA یا سیستم‌های صوتی تالارها و سالن‌های بزرگ، صدای با کیفیت و موسیقی دقیقی تولید کنند.

میکسرهای DJ در انواع بسیار متنوعی طراحی شده‌اند که متناسب با قابلیت‌هایشان قیمت و کارایی‌های مختلفی نیز دارند.

ساده‌ترین و ارزان‌ترین انواع این میکسرهای DJ، دارای دو یا سه ورودی و خروجی است و کنترل‌های اکولایزر پایه را ارائه می‌دهد که می‌تواند خروجی یک دستگاه دی جی یا CD پلیر را ترکیب کند.

انواع پاور میکسرهای صدا audio power mixer

گاهی ممکن است حین تنظیم صدا، کمی اشتباه پیش بروید و صدا بشکند. در جایی که صدا می‌خواهد بشکند یا دچار اعوجاج شود، میکسرها با قابلیت Clip که دارند به ما هشدار خواهند داد. این قابلیت روی میکسرهای DJ اهمیت بیشتری دارد.

اغلب میکسرهای DJ پیچیده قابلیت اتصال به لپ‌تاپ و ادغام میکس‌ها با اپلیکیشن‌های میکسر را دارند که این موضوع باعث افزایش و گستردگی قابلیت‌های mixer خواهد شد. میکسرهای DJ در برترین نسخه‌ها، تنظیمات حرفه‌ای اکولایزر، اعمال افکت‌های مختلف و حتی کنترل نور و تصویر را برای شما ممکن می‌سازند.

اگر قصد خرید میکسر دارید برای انتخاب آگاهانه‌تر، راهنمای خرید میکسر را مطالعه کنید.

سبد خرید شما